Druga część opowiadania o kolorach w prosty sposób. Żeby była w miarę jasna, trzeba wcześniej zapoznać się z pierwszą częścią.
Dzięki uprzejmości jednego z naszych Klientów (dziękujemy) mamy możliwość przedstawienia w formie graficznej standardowcyh przestrzeni barwnych oraz konfrontacji profili barwnych papierów, monitorów na tle standardowych przestrzeni sRGB, AdobeRGB i ProPhotoRGB.
Za chwilkÄ™ przewrócimy obiegowÄ… opiniÄ™, że do odbitek LAB nie ma sensu oddawać plików w przestrzeni szerszej niż sRGB. Ale od poczÄ…tku…
Pozostajemy w konwencji rozmawiania o kolorze w sposób łatwy do przekazania i zrozumienia. Mamy nadzieję, że poniższe wykresy będą dobrym zobrazowaniem tego wszystkiego o czym pisaliśmy w pierwszej części naszej wycieczki po kolorach. Wykresów jest sporo, ale poukładane są w taki sposób, żeby po kolei pokazać jakie są różnice i gdzie jaką przestrzeń roboczą stosować.
Kolor to widmo promieniowania świetlnego.
W tym nieograniczonym zakresie trzeba było wymyślić jakieś standardy, dzięki którym udałoby się określić kolor i nad nim zapanować. Potrzebna była też jakaś uniwersalna przestrzeń dla ustandaryzowania urządzeń, papierów itp. Coś jakby punkt odniesienia.
OkreÅ›lono dwie podstawowe przestrzenie RGB – sRGB, w której dziaÅ‚a wiÄ™kszość urzÄ…dzeÅ„ dostÄ™pnych na rynku i do której porównuje siÄ™ możliwoÅ›ci wyÅ›wietlania obrazu (koloru) oraz druga – AdobeRGB, która jest przestrzeniÄ… szerszÄ… i która zostaÅ‚a uznana za odpowiedniÄ… do edycji plików cyfrowych. Obecnie coraz częściej mówi siÄ™ o AdobeRGB ponieważ znacznie wzrosÅ‚y możliwoÅ›ci w zakresie reprodukcji kolorów przez monitory. StÄ…d potrzeba odwoÅ‚ywania siÄ™ do szerszej przestrzeni barnwej.
Gdyby była jedna przestrzeń, standawdowa i powszechnie używana byłoby pewnie prosto. Jeśli jest więcej, to nie brakuje chętnych, żeby nieco poeksperymentować i nie ograniczać się do standardów.
Jak widać przestrzeń barwna AdobeRGB jest szersza od sRGB ale tylko w pewnym zakresie barw. Dotyczy to kolorów skrajnych, mocno nasyconych. Kolory ciepłe praktycznie się pokrywają w obu przestrzeniach, ale począwszy od ciepłych pomarańczy, przez zółcienie, głębokie granaty, turkusy aż po soczyste zielenie, różnica jest znaczna.
Pierwszy wykreÅ› to porównanie dwóch uniwerslanych przestrzeni barwnych w których najczęściej pracujemy – sRGB i AdobeRGB.
W zasadzie w ramach tych dwóch przestrzeni barwnych poruszamy się po kolorze i właśnie te dwie określają możliwości monitorów oraz urządzen drukujących. Do nich porównujemy.
Jest też trzecia przestrzeń, którą my nazywamy przestrzenią trochę teoretyczną. No bo jak inaczej ją nazwać, skoro monitory nie są w stanie jej pokazać i praktycznie nie da się jej przenieść na papier w skrajnym zakresie?
ProPhotoRGB – przestrzeÅ„ znacznie wykraczajÄ…ca zakresem barw od sRGB i ProPhotoRGB. W zasadzie pewnie niewiele by siÄ™ o niej mówiÅ‚o, gdyby nie to, że jest stosowana miÄ™dzy innymi w oprogramowaniu Adobe Lightroom jako domyÅ›lna przestrzeÅ„ robocza. Nikt z nas nie nie zobaczy jej możliwoÅ›ci na swoim monitorze… ale z drugiej strony… skoro można, to po co siÄ™ ograniczać? Lepiej zastosować ogromnÄ… przestrzeÅ„ barw i poruszać siÄ™ w niej w zakresie możliwoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ niż być z góry ograniczonym do przestrzeni węższej.
Tyle na temat przestrzeni standardowych.
UWAGA! To bardzo ważna informacja – w programach graficznych zawsze ustawiamy którÄ…Å› z przestrzeni o których wspomnieliÅ›my – sRGB, AdobeRGB lub ProPhotoRGB. NIGDY jako przestrzeni roboczej nie ustawiamy profilu papieru a co gorsze – profilu monitora.
Teraz o profilach monitórów i papierów.
Większość monitorów dostępnych na rynku wyświetla +/- sRGB. Jeśli wyświetla całe sRGB to jest bardzo dobrze. Niestety wiele monitorów ma kłopot nawet z tym. Jest też garstka monitorów graficznych, które wyświetlają 98-99% AdobeRGB. Bez względu na to, jak szeroki jest profil monitora, żeby poprawnie wyświetlał kolory, musi być dobrze oprofilowany.
Jak widać na wykresie monitor, który jest typowym monitorem do zastosowań uniwersalnych (nie graficzny), potrafi pokazać więcej niż sRGB i to praktycznie w całym zakresie. Potwierdza się również, że najtrudniejszy do reprodukcji jest kolor granatowy na bazie cyjanu. DeltaE dla tego koloru ma największe odchylenia od wzorca. Monitory z gamutem zbliżonym do AdobeRGB wypadają pod tym względem znacznie lepiej.
A teraz wisienka na torcie – profile papierów do odbitek LAB.
Jak zaczniecie czytać internety, to pewnie siÄ™ dowiecie, że nie ma sensu przynosić do labu nic wiÄ™cej niż sRGB. Być może sÄ… laby w których ta nieprawdziwa i obiegowa opinia znajduje potwierdzenie. Nie u nas… i nie w wielu dobrych labach, które porzÄ…dnie zarzÄ…dzajÄ… barwÄ….
Pierwszy wykres powinien w zasadzie zakończyć temat, ale pokusimy się o kilka słów wyjaśnienia.
 I co? BiaÅ‚y kolor na wykresie to sRGB. Nasz profil do papieru Kodak PRO Endura – kolorowy wykres. W peÅ‚ni potiwerdza siÄ™ to, co widzimy na naszych odbitkach. Mocno nasycone czerwienie trudno jest zreprodukować. Inna sprawa, że niezbyt czÄ™sto wystÄ™pujÄ… na zdjÄ™ciach. Warto popatrzeć co siÄ™ dzieje w fioletach, granatach, bÅ‚Ä™kitach i turkusach… To już sÄ… różnice wyraźnie widoczne goÅ‚ym okiem. Soczyste zółcienie i bardzo, bardzo dużo piÄ™knych zieleni. Barwy wykraczajÄ…ce poza zakres sRGB.
A jak to siÄ™ ma do AdobeRGB?
To nasz prawdziwy powód do zadowolenia i satysfakcji. Profile do naszych papierów LAB praktycznie pokrywajÄ… siÄ™ z przestrzeniÄ… AdobeRGB! Owszem, nie wypeÅ‚nia jej w caÅ‚oÅ›ci, ale ten wykres dobitnie pokazuje, że jest o co walczyć. Oddawanie plików do naÅ›wietlania odbitek w przestrzeni AdobeRGB nie jest tylko pustym sloganem reklamowym. To wszystko co piszemy o kolorach na naszych odbitkach to realne możliwoÅ›ci potwierdzone powyższymi wykresami. Owszem, można ograniczyć siÄ™ do przestrzeni węższej, ale skoro różnica jest widoczna goÅ‚ym okiem, zasadne jest stosowanie przestrzeni szerszej. Heh… można pokusić siÄ™ nawet o konwertowanie z ProPhotoRGB… Pewnie daÅ‚oby siÄ™ ugrać jeszcze trochÄ™ kolorów w pewnych zakresach.
 I na sam koniec porównanie graficzne profili do dwóch podÅ‚oży typu SILK – Kodak Endura i Fuji DPII. Różnice sÄ… bardzo niewielkie. Wykresy praktycznie siÄ™ pokrywajÄ…. To dowodzi, że bez wzglÄ™du na wybrane podÅ‚oże, wykorzystujemy peÅ‚niÄ™ możliwoÅ›ci jakie daje nasza maszyna LAB a odbitki bÄ™dÄ… na pewno bardzo dobre. Papiery obu producentów sÄ… bardzo wysokiej jakoÅ›ci i umożliwiajÄ… bardzo dobre odzwierciedlenie barw.
 I to już chyba wszystko. Po zapoznaniu się z 1 i 2 częścią naszego opowiadania o kolorach, wszystko powinno być już jasne.
Pozdrawiamy
jbrLAB