Kalibracja monitorów

 

Wprowadzamy nową usługę profilowania monitorów do edycji zdjęć. Zanim przejdziemy do konkretów, najpierw informacja podstawowa – tylko niektóre monitory nadają sie do skalibrowania. Wszystkie można próbować kalibrować i pewnie poprawi to jakość wyświetlanego obrazu, ale to nadal będzie bardzo daleko od przyzwoitego oddania gamutu (barw) oraz dynamiki (szczegółów w światłach i cieniach). Będzie lepiej… ale nie będzie „dobrze”.

 

Żeby było dobrze lub bardzo dobrze, trzeba dysponować monitorem graficznym, panelem z wyższej półki niż najwyższa w markecie. :) W praktyce to garstka modeli monitorów renomowanych firm.

 

Co jest nam potrzebne? No przede wszystkim monitor ale idealnie byłoby dostarczyć cały zestaw czyli monitor wraz z komputerem, który będzie go obsługiwał. Wtedy powinno być najlepiej i bezproblemowo z późniejszym instalowaniem profilu w systemie operacyjnym. [System operacyjny Microsoft Windows lub Mas OSX (Intel).] Profilujemy rónież laptopy i notebooki z zastrzeżeniem, że chyba tylko Macbook PRO z ekranem retina daje przyzwoity (dobry) efekt. Ładnie profilują się również komputery iMac.  Niestety błyszcząca szyba sprawia, że mogą trochę oszukiwać przy edycji zdjęć. Kalibrację wykonujemy przy pomocy sensora i1 display pro. Monitory do których dołączone jest oprogramowanie fabryczne do profilowania sprzętowego (np NEC Spectra View, EIZO Color Navigator itp) profilujemy przy pomocy tego oprogramowania (pod warunkiem, że posiadacie licencję na to oprogramowanie).

 

Cennik usługi jest prosty:

Profilowanie monitora – 100zł
Profilowanie komputera Apple iMac  – 100zł
Profilowanie notebooka/laptopa – 100zł
Profilowanie zestawu notebook + monitor zewnętrzny – 170zł

 

Profilowanie kolejny raz (każdy monitor wymaga profilowania raz na jakiś czas; monitor się zużywa i wymaga korekcji po pewnym czasie) – 80zł
Warunkiem jest, że to ma być ten sam monitor i musi być wcześniej utworzony przez nas profil w systemie operacyjnym.

 

Uwaga – cennik profilowania dla Klientów PRO znajduje się w zakładce PRO. :)

 

Czas trwania usługi – 30 do 60 min. (Monitor przed kalibracją powinien popracować 15-20 min). Usługę realizujemy w naszej pracowni. Działań wyjazdowych na razie nie planujemy. :) Dobrze jest dostarczyć cały zestaw czyli komputer + monitor, bo unikniemy problemów z instalowaniem profilu w systemie i pozniejszym uruchamianiem go przy starcie systemu.  Problemy mogą pojawić się przy pracy z wieloma monitorami. System MS Windows niebardzo lubi takie konfiguracje i bywa, że nie zawsze rozpoznaje poprawnie profile dla poszczególnych monitorów. Znacznie lepiej działa to w OS X.  Reszta informacji już na miejscu. :)

 

Na kalibrowanie monitorów umawiamy się indywidualnie w godzinach popołudniowych / wieczornych lub w soboty, pod warunkiem, że będziemy mieć chwilę czasu. :)

Szczegóły i umawianie terminów:

info@jbrlab.com
693.00.57.66 (po godz. 19)