Odbitki

 

 

Urządzenia i zarządzanie kolorem…

 

Odbitki wykonujemy na maszynie Fuji Frontier,  która posiada możliwość naświetlania bezpośrednio ze sterownika. Oznacza to, że zakres możliwych do uzyskania barw jest znacznie szerszy niż ze standardowych maszyn LAB. Ponadto przygotowaliśmy profile dla każdego rodzaju papieru. Dzięki temu pracujemy w pełnej przestrzeni barwnej, jaką jest w stanie wygenerować maszyna i jaką może oddać papier fotograficzny i to wszystko pod pełną kontrolą, bez zdawania się na wewnętrzny CMS urządzenia. Maszyna jest kalibrowana regularnie co zapewnia powtarzalność jakościową oferowanych przez nas odbitek.

 

 

 

 

Papiery…

 

Odbitki wykonujemy na najlepszych dostępnych na rynku papierach LAB – Kodak Professional Endura oraz Fujifilm Professional Digital Paper II. Zapewniają doskonałe odzwierciedlenie barw i detali. W połączeniu z możliwościami maszyny na której są naświetlane, można uzyskać kolory znacznie odbiegające od standardowego profilu sRGB. Doskonale widać to w soczystych żółcieniach, pięknych klarownych turkusach, fioletach i błękitach. Dlatego warto przekazywać pliki do naświetlenia odbitek przygotowane w przestrzeni szerokiej, np AdobeRGB.

Wszystkie podłoża to materiały profesjonalne, grube, odporne na starzenie. Oryginalne materiały eksploatacyjne na których pracuje maszyna gwarantują, doskonałą i trwałą jakość, kolor, detal, kontrast i klarowność.

 

 

 

Formaty…

 

Przygotowaliśmy gamę formatów typowych i nietypowych, dla osób fotografujących aparatami o proporcjach matrycy 2:3, 3:4, 16:9 oraz formaty kwadratowe, które bardzo dobrze sprawdzają się przy naświetlaniu odbitek z popularnej aplikacji Instagram oraz do odbitek z filmów 6×6.

TABELA-FORMATOW(formaty oznaczone czerwonym kolorem są niedostępne. rozmiary podane wyłacznie informacyjnie)

 

 

 

Informacje dodatkowe…

 

– Czas oczekiwania na formaty – 13×18 i 13×19 przy dużych zleceniach to ok 2 dni robocze. /nie dotyczy formatów 13×18 i 13×19 na papierze Kodak PRO Endura SILK/

– Niektórych formatów nie naświetlamy z białymi ramkami.

– Odbitki na papierze Fujifilm DPII dostępne tylko w wybranych formatach.

– Na życzenie możemy przygotować zdjęcia w dowolnym formacje (w ramach możliwości technicznych).

 

Proporcje boków i ramki…

 

Proponujemy dwa systemy naświetlania odbitek

Fill in – powierzchnia papieru zostanie wypełniona zdjęciem. Należy dobrać odpowiedni format do proporcji matrycy, żeby maszyna nie „obcięła” fragmentów, które nie mieszczą się ramach wybranego formatu. (np. zdjęcia z aparatów o proporcjach boków matrycy 3:4 i wyborze formatu 10×15 [proporcje 2:3] zostaną automatycznie skadrowane o skrajne części góry i dołu kadru).

Fit in – całe zdjęcie zostanie umieszczone na powierzchni papieru. Maszyna nie dokona automatycznego kadrowania. Jeśli proporcje boków zdjęcia i wybranego formatu papieru nie będą zbieżne, maszyna pozostawi białe, niezadrukowane paski.

Na życzenie możemy wykonać kadrowanie zdjęć do odpowiednich proporcji. Proces ten odbywa się manualnie. W takim przypadku koszt odbitki powiększony jest o 100%.

Jest możliwość wykonania odbitek z białą ramką 5mm.  Prosimy upewnić się, że wybrany format jest możliwy do naświetlenia z ramką.

 

Korekcja parametrów zdjęcia…

 

Przed wykonaniem odbitek, pliki sprawdzane są pod kątem parametrów technicznych. Wszystkie prace amatorskie są poddawane korekcji manualnej, którą zapewnia maszyna. W większości przypadków zabieg ten sprawia, że zdjęcie znacznie zyskuje i jest przyjemne w odbiorze.  Na indywidualne życzenie możemy wykonać zlecenie mimo braków technicznych (np. zbyt mała rozdzielczość dla wybranego formatu).

Wszystkim fotografom, którzy przygotowują swoje prace przed oddaniem do LABu oferujemy wykonanie odbitek bez jakiejkolwiek ingerencji w dostarczony plik. Jeśli zdjęcie zostało poddane edycji w programie graficznym według własnych upodobań i autor chce uzyskać dokładnie taki efekt jaki zamierzył (pod warunkiem przygotowania pracy na poprawnie skalibrowanym monitorze), ta opcja jest sugerowana i polecana.

Format pliku, nośniki…

 

Wykonujemy odbitki praktycznie ze wszystkich nośników i rodzajów kart pamięci. Pliki należy przekazywać tylko w formatach  JPG, TIFF lub BMP najlepiej 300dpi i przestrzeni barwnej RGB (standardowa oferowana przez wszystkie aparaty cyfrowe). Dopuszczalne są (a nawet wskazane) szerokie przestrzenie barwne (np. AdobeRGB, Prophoto RGB itp.) – należy nas o tym poinformować przy oddawaniu plików do naświetlenia. Prosimy nie przekazywać innych formatów plików, przede wszystkim RAW. Takie zlecenia nie będą realizowane.

 

 

Odbitki z filmów…

 

Wykonujemy odbitki z negatywów kolorowych, czarno-białych i slajdów.  Przyjmujemy filmy typu 135 oraz 120.

 

 

Czas realizacji zleceń…

 

W większości przypadków wykonanie odbitek zajmuje jeden dzień roboczy. Jest możliwość, że czas ten będzie krótszy. Przeważnie odbitki można odebrać w ciągu kilku godzin, jeśli jest to zamówienie standardowe na papierze, który w danej chwili jest w maszynie. Na żądanie wykonujemy zlecenia ekspresowe. W takim przypadku koszt zlecenia jest powiększony o 100% wartości wyjściowej.