Papiery LAB

Dostępne są następujące rodzaje papieru:

 

podstawowe – błyszczący (gloss) i satynowy mat. (lustre)
dodatkowe – jedwabisty (silk) oraz gładki papier matowy (smooth matte)

 


 

O papierach:


Kodak Professional Endura Gloss (BŁYSK) – piękny gładki, błyszczący papier, który wspaniale oddaje kontrasty, głębokie nasycone kolory i ostość zdjęcia. Połysk powierzchni sprawia wrażenie trójwymiarowości. Grube podłoże zapewnia solidność odbitki. Papier doskonale nadaje się do zdjęć, które przechowujemy w albumach i których nie dotykamy często bezpośrednio palcami. Gładka błyszcząca powierzchnia jest niestety podatna na odciski palców. Uwaga! Papier Endura Gloss jest produkowany bez nadruku z tyłu zdjęcia. Jest to polityka firmy Kodak i nie ma możliwości zakupu papieru z nadrukiem. Dotyczy to tylko papieru błyszczącego, który często jest wykorzystywany do produkcji odbitek kolekcjonerskich i specjalnych np. przeznaczonych do podpisu przez autora zdjęcia.

Kodak Professional Endura Lustre (SATYNOWY MAT) – papier o bardzo delikatnej ziarnistej strukturze sprawiający wrażenie matowego. Jak wszystkie papiery do obróbki chemicznej jest powlekany, nie jest to zatem mat typu fineART. Doskonale oddaje kolory, ale jest nieco bardziej „miękki” w odbiorze (mniej kontrastowy) co jest spowodowane nierówną strukturą powierzchni. Doskonale nadaje się do wykonywania odbitek, które będą czesto oglądane bezpośrednio (nie wklejone do albumu) lub przechowywane w pudełkach. Jest znacznie odporniejszy na odciski palców i mniej podatny na niszczenie mechaniczne.

Kodak Professional Endura Silk (JEDWAB) – piękny papier matowy wykorzystywany do zdjęć okolicznościowych i dużych powiększeń. Piękna struktura jedwabiu (delikatna krateczka) przypomina dawne fotografie. Papier miękki, z delikatnymi kontrastami wspaniale oddający kolory. Doskonale nadaje się do albumów okolicznościowych, do fotoksiążek i wszelkiego rodzaju zdjęć, które będa prezentowane bezpośrednio np. w formie powiększeń powieszonych na ścianie.

Fuji Professional Smooth Matte DPII – wyjątkowy papier do procesu chemicznego. Najbardziej gładki i matowy materiał dostępny na rynku do naświetlania w maszynach LAB. Jest to nowoczesny papier przeznaczony do odbitek cyfrowych.

Fuji Professional Silk DPII – świetny papier dla fotografów zajmujących się reportażem okolicznościowym. Posiada wszystkie zalety papieru Silk, które zostały opisane powyżej dla papieru Kodak Endura Silk. Różni się natomiast od wspomnianego materiału poziomem bieli. Papier Fuji jest znacznie bielszy niż Kodak. Uzyskuje się dzieki temu jasne, klarowne biele, oraz głębokie czernie. Świetnie sprawdza się przy naświetlaniu odbitek czarno-białych.

 

Z informacji producenta:

Papier Typu DP II to papier barwny na bazie halogenków srebra do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzuje się grubszym papierem podłoża, szerszą gamą barw i bardzo wysoką maksymalną gęstością. Papier ten przeznaczony jest tylko do odbitek cyfrowych.
W przypadku stosowania w minilabach Fujifilm Frontier papier ten zapewnia uzyskanie wysokiej jakości odbitek cyfrowych, co pozwala na jego wykorzystanie w zastosowaniach profesjonalnych takich jak portrety lub fotografia komercyjna. Papier gwarantuje także najwyższy poziom stabilności obrazu, doskonale sprawdzający się w zastosowaniach ekspozycyjnych.

Cechy:

  • Przeznaczony do zastosowań profesjonalnych
  • Wysoka gęstość maksymalna gwarantująca głęboką czerń
  • Najszersza gama barw spośród wszystkich papierów serii Crystal Archive
  • Wyjątkowa ostrość
  • Idealna biel
  • Tylko do drukarek cyfrowych
  • Żywa reprodukcja barw
  • Doskonała stabilność obrazu
  • Wyższa stabilność obrazu utajonego
  • Nadruk na odwrocie z informacją o ochronie praw autorskich

 

 

Trzeba pamiętać, że zdjęcie musi być odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim zarejestrowane z szerokim gamutem.