Kalibracja urządzeń mobilnych

Skoro można skalibrować monitor, to dlaczego nie miałoby się udać skalibrować urządzenia przenośnego… np tabletu?
Firma X-RITE wymyśliła fajne rozwiązanie, choć z pewnymi ograniczeniami. Wynikają z wiadomych powodów. System mobilny jest systemem zamkniętym. Nie ma możliwości wprowadzanie zmian ingerującym w system operacyjny.

 

01
Od początku. Żeby przeprowadzić kalibrację tabletu potrzebujemy… tablet 🙂 kalibrator  i1 display PRO, komputer do którego podłączymy kalibrator i sieć WiFi w której oba urządzenia są zalogowane.

 

05
Za kalibrację od strony oprogramowania odpowiada aplikacja ColorTRUE, którą należy zainstalować na kalibrowanym tablecie.

 

02 03 04

 

Cała kalibracja odbywa się w dość prosty sposób. Program prowadzi nas krok po kroku i przeprowadza pomiar ekranu. Jak wiadomo wyświetlacze Retina są bardzo dobre, zatem trudno spodziewać sie jakichś drastycznych różnic w stosunku do tego co pokazują bez kalibracji. Mimo to… różnice widać.

 

06 07 08 09 1011

 

To teraz ograniczenia. Wygenerowany profil nie jest zapisywany w urządzeniu ale w chmurze. Jest on przypisany do urządzenia, zatem powinien być poprawnie uruchamiany. Prawdopodobnie do poprawnego działania profilu potrzebne jest połączenie internetowe, ponieważ profil musi zostać pobrany do urządzenia. (tak nam się wydaje, skoro jest zapisany w chmurze)

 

12

 

Największym ograniczeniem jest fakt, że profil nie działa w obrębie całego systemu. Aplikacja posiada swoją własną przeglądarkę zdjęć, która oczywiście korzysta z plików znajdujących się w rolce z aparatu czyli standardowego miejsca w którym są zapisywane zdjęcia w urządzeniu. Dużym ogranicznieniem – naszym zdaniem – jest brak zaimplementowanej przeglądarki WWW w tej aplikacji.

 

13 14

 

Poza tym aplikacja daje kilka innch możliwości. Poprawnie rozpoznaje profil dołączony do pliku, daje opcję podgladu wydruku, ale niestety tylko w profilach zaszytych w aplikacji, bez możliwości zainstalowania własnych profili do papierów.  Można również symulować różny punkt bieli. Można również zmieniać jasność ekranu w zależności od warunków w których aktualnie się znajdujemy. Co ciekawe – wygląda na to, że aplikacja wyłącza automatyczne dostosowanie jasności wyświetlacza na podstawie pomiaru czujnika światła zewnętrznego. Oznacza to, że ekran jest kalibrowany do określonej jaśnosci – a to bardzo dobrze.

 

15 16 17 18 19

 

Jest to chyba obecnie jedyne dostępne narzędzie i możliwość kalibracji urządzenia przenośnego z systemem mobilnym. iPad to bardzo popularny tablet na profesjonalnym rynku. Każdego dnia tysiące fotografów, grafików, architektów przegląda prace i używa go do profesjonalnych zastosowań. Kalibracja – nawet jeśli ograniczona do jednej aplikacji – z pewnością będzie bardzo przydatna i pomocna w ocenie materiału końcowego. I choćby z tego powodu warto ją przeprowadzić.

Polecamy
jbrLAB